(Zdjęcie: tourdepolonge.pl/Szymon Gruchalski)

W najbliższą środę 11 sierpnia, na bieszczadzkich drogach przejedzie peleton kolarzy biorących udział w wyścigu Tour de Pologne. Policja apeluje do kierowców by przygotowali się na utrudnienia na drogach (MAPA).

Tegoroczna 78. edycja Tour de Pologne, odbędzie się w dniach 9-15 sierpnia. Uroczysty start wyścigu zaplanowano na placu Zamkowym w Lublinie, a drugiego dnia dotrze on na Podkarpacie. Trzeciego dnia wyścig po 26 latach wróci w Bieszczady, a peleton zobaczymy na drogach powiatów: sanockiego, leskiego oraz bieszczadzkiego.Trzeci i zarazem najdłuższy etap tegorocznego Tour de Pologne liczy ponad 226 km i wystartuje z Sanoka. Zawodnicy wyścig rozpoczną w Rynku. Dalej przejadą ulicami miasta, a następnie drogą krajową nr 84 pjadą przez Zahutyń do Zagórza i dalej przez Tarnawę Dolną, Tarnawę Górną, Huzele, Lesko, Glinne, Uherce Mineralne, Myczkowce, Bóbrkę, Łobozew Dolny, Ustjanową Dolną, Ustjanową Górną, Ustrzyki Dolne, Brzegi Górne, Krościenko, Liskowate, Jureczkową - aż do Arłamowa. Meta trzeciego etapu zlokalizowana będzie w Rzeszowie, gdzie zaplanowano sześciokilometrową rundę.Jak informują organizatorzy, będzie to wymagający etap, ale również obfitujący w premie: trzy Premie Lotne LOTTO - w Ustrzykach Dolnych, Kańczudze i Łańcucie, dwie Premie Górskie PZU II kategorii - Hotel Arłamów i Kalwaria Pacławska oraz Premia Górska PZU III kategorii w Gruszowej.

Utrudnienia drogowe
Policja informuje, że kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia spowodowane zamknięciem kilkunastu bardzo ważnych dróg na terenie bieszczadzkich powiatów. Wyścig rozpocznie się o godzinie 13:00 i odbędzie się przy ruchu zamkniętym. W tym czasie wyznaczoną trasą będzie mogła przejechać tylko kolumna kolarzy i pojazdy techniczne.

Sanok, ul. Zamkowa (droga gminna nr 117171R)

Sanok, ul. Żwirki i Wigury (droga gminna nr 117077R)

Sanok, ul. Mickiewicza (droga powiatowa nr 2231R)

Sanok ul. Królowej Bony (droga wojewódzka nr 886RZ)

Sanok, ul. Lwowska (droga krajowa nr 28)

Sanok, ul. Kolejowa (droga krajowa nr 28)

Sanok, ul. Lipińskiego (droga krajowa nr 28)

Wjazd na rondo obwodnicy południowej Sanoka ul. Lipińskiego DK-28

Sanok, ul. Lipińskiego (droga krajowa nr 84)

Zahutyń (droga krajowa nr 84)

Zagórz ul. Wolności (droga krajowa nr 84)

Zagórz ul. Piłsudskiego, ul. Batorego (droga wojewódzka nr 892)

Tarnawa Dolna (droga wojewódzka nr 892)

Tarnawa Górna (droga powiatowa nr 2257R Tarnawa - Kalnica)

Tarnawa Górna (droga powiatowa nr 2256 R Tarnawa - Huzele)

granica powiatów sanockiego i leskiego na górze Gruszka (droga powiatowa P2256)

Huzele, skrzyżowanie (droga powiatowa P2256R i droga wojewódzka nr W893)

Lesko, skrzyżowanie o ruchu okrężnym dróg W893 i K84

Lesko – Glinne - Uherce Mineralne (droga krajowa nr k84)

Uherce Mineralne, skrzyżowanie drogi krajowej k84 z drogą powiatową nr P2272

Zwierzyń, skrzyżowanie (droga powiatowa nr P2272)

Myczkowce- Bóbrka (droga powiatowa nr P2272)

Bóbrka, skrzyżowanie drogi powiatowej P2272 z drogą wojewódzką W895

Bóbrka- Łobozew (droga powiatowa P2273)

granica powiatów leskiego i bieszczadzkiego

KPP Lesko apeluje, zarówno do zmotoryzowanych, jak i pieszych uczestników ruchu drogowego, o ostrożność, wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy i służb porządkowych.Tour de Pologne czyli Wyścig dookoła Polski (TdP), to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie naszego kraju, będący jedną z najbardziej prestiżowych - organizowanych regularnie międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od 1. edycji w 1928 do 49. w 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Całkowita długość trasy TdP wynosi około 1200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie większa (w 1953 roku kolarze musieli pokonać aż 2311 km); trasa wiedzie z północy na południe Polski. Od 1999 do 2005 wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. W sezonie 2008 trasa zawodów została diametralnie zmieniona i przeniesiona na wschodnie tereny kraju. Od tego momentu meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. W 2016 rozegrano również Tour de Pologne kobiet – pierwsza (i dotychczas jedyna) edycja rozpoczęła się dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn. Transmisje telewizyjne z Tour de Pologne docierają do 120 państw na całym świecie. (Wikipedia)

TEKST: Red (źródło: www.tourdepologne.pl oraz KPP Lesko)