Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że można telefonicznie umówić się na wizytę w placówce ZUS. Dotychczas rezerwacji można było dokonywać tylko przez konto na portalu PUE ZUS. Teraz wizytę może zarezerwować każdy.

Dotychczas z rezerwacji wizyty w placówce ZUS mogli skorzystać klienci, którzy mieli swoje konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Teraz można także zadzwonić i umówić się na spotkanie. W ten sposób wizytę zarezerwuje każdy, niezależnie od tego, czy ma już konto na PUE.

- Podczas rozmowy trzeba podać swoje dane – imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer dokumentu tożsamości oraz numer telefonu kontaktowego. Należy również podać placówkę, w której ma się odbyć wizyta, sprawę, jaką chce się omówić z ekspertem ZUS, oraz wskazać dzień i godzinę wizyty – wylicza Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS województwa podkarpackiego. - Następnie na podany podczas rozmowy numer telefonu przyjdzie wiadomość SMS z terminem oraz numerem rezerwacji wizyty. Zawiera on 10 cyfr, które należy wpisać na ekranie urządzenia do wydawania numerków w placówce ZUS

Klient, który nie ma jeszcze konta na PUE, na wizytę może umówić się maksymalnie 6 dni przed jej terminem.

Jak dodaje rzecznik, to rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i komfort klientów ZUS. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji epidemicznej. Wizyty w ZUS odbywają się przy bezwzględnym przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego (zachowanie bezpiecznego odstępu od innych osób, zakryte maseczką usta i nos, dezynfekcja rąk przed wejściem na salę).

Warto przypomnieć, że od roku klienci ZUS mogą korzystać też z e-wizyty, czyli wideo rozmowy z ekspertem z placówki ZUS. Na Podkarpaciu skorzystało z niej dotychczas ponad 4,1 tys. osób. Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl - „WIZYTA W ZUS” - E-Wizyta przez Internet. Takie spotkanie trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy. W trakcie rezerwacji podaje się kod pocztowy, więc system podpowiada, w którym oddziale taką wizytę można umówić. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze w godzinach 9:00-14:30. Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Aby umówić wizytę w oddziale w Rzeszowie lub placówce w Mielcu, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Leżajsku, Przeworsku, Przemyślu i Lubaczowie należy zadzwonić pod numer 17 867 50 28, natomiast w oddziale w Jaśle oraz inspektoratach w Brzozowie, Dębicy, Krośnie i Sanoku - pod numer 13 443 79 08.

TEKST: RED (źródło: mat. pras. ZUS)