Kończy się czas na złożenie wniosku o 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start”. Wnioski składane są elektronicznie, a 30 listopada jest ostatnim dniem na dopełnienie formalności związanych z tym świadczeniem.

Większość rodziców już skorzystała z tego świadczenia. W województwie podkarpackim złożono 168 tys. wniosków na 246 tys. dzieci a łączna wypłacona kwota przekroczyła 72 mln zł.

Świadczenie 300+ przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat, gdy jest orzeczona niepełnosprawność. Rodzice i opiekunowie wnioski o „Dobry Start” mogli składać od 1 lipca do 30 listopada, składa się je elektronicznie za pomocą PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

- Jak mogliśmy obserwować najwięcej wniosków złożono w miesiącach wakacyjnych i początkiem września. To ten czas, kiedy rodzice wspólnie z dziećmi kompletują niezbędne rzeczy do szkoły, ale zdarzają się też osoby, które w późniejszym czasie starały się o to świadczenie. Przypominam, że jeśli ktoś jeszcze nie złożył takiego wniosku, pozostało mu tylko kilkadziesiąt godzin, by to zrobić - wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia). Świadczenie to jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

TEKST: mat.pras. ZUS
ZDJĘCIE: Pixabay