W związku z zaostrzająca się sytuacja pandemiczną w naszym województwie, urzędy przechodzą na pracę zdalną. Do końca ferii naukę zdalną prowadzić będą też szkoły podstawowe i średnie.

Jeszcze kilka dni temu, Minister Zdrowia Adam Niedzielski mówił, że w tym tygodniu spodziewana ilość dziennych zakażeń w kraju może przekroczyć 50 tys. osób i właśnie dziś odnotowano ponad 53 tys. zakażeń.
Dzienna ilość zakażeń na SARS-CoV-2 w naszym województwie sięgnęła dziś 2,7 tys. osób. Najwięcej zakażeń wykryto w Rzeszowie oraz powiecie rzeszowskim - 844. Natomiast dzienna ilość zakażeń w powiecie leskim i bieszczadzkim w ostatnich dniach sięga 30 osób. Na szczęście dziś w bieszczadzkich powiatach nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń wiele urzędów oraz instytucji zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Ministerstwo Edukacji poinformowało tym, że na naukę zdalną od 27 stycznia przechodzą uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych (szkoły specjalne same mają regulować potrzebę nauki stacjonarnej). Przerwa w nauce stacjonarnej potrwa do końca ferii zimowych czyli do 27 lutego.
Na nauce stacjonarnej pozostaną na razie uczniowie klas 0-4 oraz przedszkolaki. Jednak jak zaznacza minister Przemysław Czarnek - dalsze postępowanie w tym temacie będzie zależało od tego, jak będzie się rozwijać sytuacja pandemiczna w kraju.

Urzędy na zdalnym
Od wczoraj - 25 stycznia, na pracę zdalną przeszli pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. - Wszystkie dokumenty będzie można składać w siedzibie głównej w budynku przy al. Łukasza Cieplińskiego 4 oraz w budynku przy ul. Lubelskiej 4, w holu na parterze, gdzie będzie można otrzymać potwierdzenie wpływu dokumentacji do urzędu. Mieszkańcy będą mogli również spotkać się z pracownikami urzędu w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach obsługi. Zachęcamy do wcześniejszego umawiania się na spotkanie (telefonicznie lub mailowo) z pracownikami poszczególnych departamentów – informuje Daniel Kozik, z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Dane kontaktowe do urzędu można znaleźć pod linkiem: https://www.podkarpackie.pl/index.php/kontakt6

Od 1 lutego na pracę zdalna przejdą też pracownicy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wszystkich jego delegatur. Ograniczenia związane z bezpośrednią obsługa klienta potrwają do 28 lutego. - Wizyta w urzędzie będzie możliwa po wcześniejszym zgłoszeniu w systemie internetowej kolejki, bądź telefonicznym lub e-mailowym uzgodnieniu terminu wizyty (w przypadku spraw wymagających obecności klienta) – informuje Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego. - Prosimy jednocześnie - jeśli nie ma konieczności osobistej wizyty - o załatwianie spraw i kontaktowanie się z pracownikami urzędu: telefonicznie, drogą mailową, poprzez ePUAP, lub pocztą tradycyjną.
Wszelkie dane kontaktowe do poszczególnych wydziałów urzędu, dostępne są pod adresem:
https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-klientow-urzedu/

- W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów zmieniamy sposób obsługi bezpośredniej w rzeszowskim oddziale NFZ oraz 9-ciu punktach obsługi - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. - Obsługa jest dostępna zarówno w formie telefonicznej, mailowej oraz stacjonarnej po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Jeśli mamy przy sobie komplet dokumentów możemy je złożyć w udostępnionej skrzynce na korespondencję. Zdecydowaną większość spraw i informacji załatwić można jednak bez wychodzenia z domu. Do dyspozycji petentów NFZ udostępnia:
- pocztę elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- w sprawach ogólnych informacji o funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia można skorzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta dostępnej pod bezpłatnym i całodobowym numerem 800 190 590
- w indywidualnych sprawach można dzwonić pod numer: 17 86 04 252, 17 86 04 170, 17 86 04 180
- w sprawach z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia można dzwonić pod numer: 17 86 04 161
- zawsze można skorzystać z poczty tradycyjnej przesyłając list na adres: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Zamkowa 8, 35-032 Rzeszów
- skrytka ePUAP umożliwia wysłanie elektronicznie pisma lub wniosku /pn44s4o7hk/SkrytkaESP

Jeśli będzie konieczna osobista wizyta w NFZ, doradca poinformuje o tym w trakcie rozmowy telefonicznej lub mailem i zaproponuje dogodny termin.
Pełne dane telefoniczne i mailowe, również te dotyczące punktów obsługi dostępne są w specjalnej zakładce „Obsługa Klienta” na stronie Podkarpackiego NFZ oraz pod bezpłatnym i całodobowym numerem 800 190 590.

Pracownicy Punktu Szczepień w Lesku przypominają, że szczepienia przeciw Covid-19, odbywają się w nowym budynku Szpitala Powiatowego w Lesku (Pawilon D- parter), ul. Kochanowskiego 2. Rejestracja na szczepienia w godzinach 8:00 do 15:00 pod numerem telefonu 508 536 870.

TEKST: RED