(zdjęcie ilustracyjne Fundacja WOŚP)

Pierwszy sprzęt zakupiony z grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do leskiego szpitala trafił już trzydzieści lat temu, po I Finale. Ogółem Fundacja WOŚP przekazała nam sprzęt za ponad milion złotych - pamiętajmy o tym w niedzielę, kiedy będzie się odbywał 30. jubileuszowy Finał WOŚP.

Przygotowania do 30. jubileuszowego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lesku, który odbędzie się w najbliższą niedzielę idą pełna parą. Jak informuje szef leskiego sztabu Dawid Lipka, cały czas przybywa przedmiotów, które na licytacje przekazują mieszkańcy powiatu oraz sympatycy regionu. - Spotkaliśmy się już z naszymi wolontariuszami, którym przekazałem najważniejsze sprawy formalne i organizacyjne. Dodatkowo, obecny na spotkaniu policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lesku, udzielił im informacji na temat zasad bezpieczeństwa - informuje Dawid Lipka. - Warto podkreślić, że zgłosiło się do nas 25 bardzo fajnych osób, a najmłodsza wolontariuszka Wielkiej Orkiestry ma niespełna 7 lat. Wierzę, że w tym roku uda nam się pobić kolejny rekord i dzięki temu, nasz szpital po raz kolejny zostanie doposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. Już dziś dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy wspierają Orkiestrę - dodaje szef leskiego sztabu.

(ZDJĘCIE: WOŚP LESKO)

Warto też przypomnieć, że nasz leski szpital od wielu lat jest beneficjentem WOŚP, a pierwszy sprzęt dotarł do nas już po I Finale. Jak czytamy na stronie internetowej WOŚP, wśród sprzętu jaki do tej pory Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała leskiemu szpitalowi jest m.in.: pulsoksymetr, piła do gipsu, karetka Renault Master wraz z doposażeniem, ultrasonograf cyfrowy podstawowy z kolorowym Doppler'em.

Dodatkowo na oddział położniczo-ginekologiczny i noworodkowy trafiły: inkubatory, urządzenie do przesiewowych badań słuchu metodą otoemisji akustycznych EROSCAN, urządzenie do screeningowego badania słuchu OTOREAD, lampy do fototerapii, biblirubinometry, kardiomonitory, stanowisko do resuscytacji noworodków, komputer, pompa infuzyjna strzykawkowa czy waga noworodkowa.

Na dział pomocy doraźnej SP ZOZ w Lesku WOŚP przekazała m.in.: laryngoskop z kompletem łyżek, 2 zestawy kołnierzy ortopedycznych z torbą, deski ortopedyczne, nosze i resuscytator mechaniczny.

Na oddział dziecięcy trafiły m.in.: inhalatory ultradźwiękowe, nasofiberyskop, aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych, pulsoksymetry, pompy strzykawkowe i objętościowe, kardiomonitor czy aparat USG.Jak wyliczyła Fundacja, łącznie do SP ZOZ w Lesku przekazano sprzęt za 1 161 387,95 zł. W tym do SP ZOZ trafił sprzęt za 471 859.18 zł, na Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Noworodkowy za 365 361.49 zł, do Działu Pomocy Doraźnej za 6930.23 zł i na Oddział Dziecięcy za 317 237.05 zł.

- Czy sprzęt zakupiony przez Orkiestrę jest potrzebny? Oczywiście, to nie podlega dyskusji - mówi stanowczo Robert Płaziak, dyrektor SP ZOZ w Lesku, który sam co roku włącza się do wspólnego grania z WOŚP. - To jest co prawda kropla w morzu potrzeb, ale bardzo znacząca kropla. Te coroczne zbiórki są bardzo potrzebne, tym bardziej, że są przekazywane na szczytny cel, dlatego namawiam wszystkich do udziału. Warto pomagać.

Warto o tym pamiętać już w najbliższą niedzielę 30 stycznia, podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto pomagać, bo pieniądze zgromadzone w ramach tej akcji, zostaną przekazane na zakup sprzętu, który trafi również do Leska. Pamiętajmy - liczy się każdy grosz, który później obraca się w miliony złotych.

30., jubileuszowa, Orkiestra zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jest to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi bowiem Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 255 tysięcy dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci.

Więcej informacji na FB WOŚP Sztab Lesko.

TEKST: RED