Ponad 22 tys. zł udało się zebrać w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się wczoraj w Lesku. - Przyznam, że do ostatnich chwil patrzyliśmy z niepewnością na ten finał, jednak teraz, kiedy się okazało, że Orkiestra w Lesku zagrała bez problemów, jesteśmy bardzo szczęśliwi – mówi szef leskiego sztabu Dawid Lipka.

Po roku przerwy spowodowanej pandemia koronawirusa, leski sztab znów zagrał z mieszkańcami miasta i powiatu, by wspólnie zbierać pieniądze sprzęt potrzebny do leczenia chorób oczu u dzieci.
- W tym trudnym, bo kolejnym już covidowym roku, udało nam się zebrać 22 566,67 złotych. To naprawdę duża suma, którą mieszkańcy Leska i powiatu leskiego dorzucili do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - cieszy się Dawid Lipka, szef leskiego sztabu WOŚP. - Przyznam, że do ostatnich chwil patrzyliśmy z niepewnością na ten finał, na kwestujących wolontariuszy czy na możliwość organizacji finałowych wydarzeń. Jednak teraz, kiedy się okazało, że Orkiestra w Lesku zagrała bez problemów jesteśmy bardzo szczęśliwi.W trakcie minionego weekendu – bo Orkiestra w Lesku grała przez dwa dni, odbył się szereg imprez, w które włączyli się mieszkańcy naszego powiatu. Aukcje, występy taneczne, kiermasze czy Turniej Piłki Halowej grup dziecięcych i OPEN o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lesko, joga, morsowanie, sesje zdjęciowe, rozmowy z dietetykiem, dancingi czy zumba - umilały czas mieszkańcom Leska i skutecznie pomagały zapełnić skarbonkę leskiego sztabu WOŚP.

Sztab WOŚP Lesko dziękuje 25 dzielnym wolontariuszom, którzy znosili ciężkie warunki atmosferyczne, by zebrać do swoich puszek każdy cenny grosik. Dziękuje też wszystkim darczyńcom, bez których organizacja wydarzeń, licytacji i obsługi wolontariuszy nie odbyłaby się. Kolejne podziękowania kierowane są do hojnych mieszkańców Leska i całych Bieszczadów, którzy okazali wielkie serca podczas trzydziestej zbiórki. Ostatnie podziękowania kierowane są do wszystkich członków leskiego sztabu za pełną mobilizację i upór w dążeniu do celu - warto, gdy widzi się końcową radość z pomagania. Pełne podziękowania i podsumowanie niebawem na FB Sztab WOŚP Lesko.

- Dodatkowo przypominamy, że jeszcze nie podsumowaliśmy ostatecznie naszej zbiórki. Trwa do czasu zakończenia licytacji na portalu Allegro, gdzie wciąż można licytować vouchery m.in. na rejs jachtem po Solinie, jazdę konną, pobyt w Willi Zdrojowej w Polańczyku czy sesję zdjęciową. Nadal można wrzucać pieniądze do wirtualnej skarbonki sztabu WOŚP Lesko. Wszystkich, którzy nie włączyli się jeszcze do wspólnego grania z Orkiestrą zachęcam do włączenia się do akcji. Nikogo nie trzeba przekonywać, że te zbiórki są potrzebne - wystarczy popatrzeć na to jaki sprzęt od fundacji dostał nasz leski szpital. Warto pomagać! - dodaje Dawid Lipka.

Aukcje WOŚP Lesko są dostępne do 14 lutego TUTAJ.

Spora suma pieniędzy trafiła też do puszek WOŚP od mieszkańców Ustrzyk Dolnych i powiatu bieszczadzkiego. Sztab WOŚP w Ustrzykach Dolnych podał, że w tym roku do puszek oraz do e-skarbonek zebrano łącznie 31 280,12 zł. Gratulujemy!

Fundacja WOŚP podała, że w tym roku, ogółem udało się zebrać 136 282 325 PLN - to kwota deklarowana na zakończenie 30. Finału! To więcej, niż w ubiegłym roku!

Jerzy Owsiak podsumował 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mówiąc że zebrana do tej pory kwota, to rekord dotychczasowych Finałów. - Polacy znowu okazaliście się fantastycznymi, przyjemnymi i cudownymi ludźmi - powiedział szef WOŚP w TVN24. - Kto dzisiaj wygrał? My, Polacy - nie krył radości.
Szef WOŚP w rozmowie z dziennikarzem dodał, że cieszy się szczególnie z kolejnych rekordów, które padły podczas licytacji. - Ze względu na dwie niesamowite licytacje Złotej Karty Telefonicznej (sprzedano ją za 600 tysięcy złotych - od red.) i Złotego Serduszka (777 777 złotych - od red.). Niesamowity wynik na sam koniec. Liczymy te pieniądze do 30 czerwca. W zeszłym roku o tej porze było 127 milionów złotych. Polacy znowu okazaliście się fantastycznymi, przyjemnymi i cudownymi ludźmi - powiedział Owsiak.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowany był pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Podczas 30. Finału pieniądze zbierało 120 tysięcy wolontariuszy i około 1700 sztabów w Polsce i 29 krajach świata.
Przypominamy, że rok temu Finał zakończył się wynikiem 127 495 626 zł. W sumie w ubiegłym roku Polki i Polacy wrzucili do puszek WOŚP lub wpłacili na konto Orkiestry łącznie prawie 211 milionów złotych.

TEKST: RED

ZDJĘCIA: WOŚP LESKO