Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić mieszkańców Bieszczadów oraz turystów na Bieszczadzki Festiwal Książki. W tym roku w Lesku gościć będziemy Małgorzatę Matwij, Agnieszkę Krawczyk, Pana Poetę, Jarosława Kreta oraz wybitnego dziennikarza i reportażystę Jacka Hugo-Badera.

W tym roku wszystkie spotkania, które zaplanowano w ramach Bieszczadzkiego Festiwalu Książki, odbędą się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku (ul. Piłsudskiego 4, Lesko).
Jak mówi dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku Maria Petka-Fundanicz, tegoroczny BFK będzie obfitował w interesujące spotkania. - W pierwszy dzień zapraszamy na spotkanie z pochodzącą z Rzeszowa pisarką Małgorzatą Matwij, a wieczór zakończymy spotkaniem z wybitnym pisarzem i dziennikarzem Jackiem Hugo-Baderem. Drugi dzień BFK rozpoczniemy natomiast spotkaniem na które zapraszamy wszystkie dzieci. Naszym gościem będzie autor bajek edukacyjnych Pan Poeta. Wieczorem zapraszamy natomiast dorosłych na spotkanie z autorką kryminałów Agnieszką Krawczyk oraz dziennikarzem Jarosławem Kretem - wylicza dyrektor. - Jestem przekonana, że podczas tegorocznego Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie.

BIESZCZADZKI FESTIWAL KSIĄŻKI
PIĄTEK 3 CZERWCA
godz. 17:00 - spotkanie z Małgorzatą Matwij
godz. 19:00 - spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

SOBOTA 4 CZERWCA
godz. 9:00 - spotkanie dla dzieci z Panem Poetą
godz. 17:00 - spotkanie z Agnieszką Krawczyk
godz. 19:00 - spotkanie z Jarosławem Kretem

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.


Pan Poeta - Tata. Bajkopisarz.
TATA - Dzieciństwo powinno być WOW. To najfajniejszy etap życia. Pokazuję dzieciom, że świat jest otwarty, pełen możliwości i dobrej zabawy. Ale trzeba o niego dbać, by taki pozostał.
BAJKOPISARZ - Jednak by świat był piękny, musimy akceptować siebie i innych, być życzliwi i szczerzy. Tego uczę w swoich książkach. Piszę rymem, bo język i słowo to doskonały temat do zabawy. Zresztą, zobacz moje edukacyjne bajki dla dzieci.
Każda z nich to humorystyczna historia, ręcznie malowane ilustracje i morał, który wynika z treści. Te bajki zostają z dziećmi na dłużej i są dla nich dobrą zabawą.
ZABAWY Z BAJKAMI - Skoro zabawa, frajda i dobry humor są ważne w moich książkach, to Pan Poeta Show, czyli moje autorskie warsztaty dla dzieci, też muszą być takie. Prowadzę je w całej Polsce.
Na każde Show zabieram ponad dwieście rekwizytów do kreatywnych zabaw. Okulary, przebrania, baloniki, pacynki, a nawet morze. Dzięki temu dzieci są zaangażowane w bajkę, lepiej pamiętają jej treść i zapominają o smartfonach, tabletach i innych internetach.MAŁGORZATA MATWIJ – Jak czytamy na stronie internetowej autorki - „Urodziłam się w 1972 roku w Rzeszowie, tutaj też mieszkam i pracuję. Jestem dumną mamą czwórki wspaniałych dzieciaków. Ukończyłam pedagogikę na Uniwersytecie Rzeszowskim, pracuję jednak w zupełnie innym zawodzie. Od zawsze przelewałam swoje myśli na papier w nadziei, że kiedyś wydam książkę. Pierwszą próbą literacką było opowiadanie spisane w sześćdziesięciokartkowym zeszycie, które czytały koleżanki z licealnej ławy. Wierzę, że każde spotkanie z drugim człowiekiem nie jest dziełem przypadku, a także w to, że życie to przygoda, której jesteśmy autorami. Mam jednak świadomość, że same chęci nie wystarczą, by osiągnąć wymarzony cel.”


AGNIESZKA KRAWCZYK - (również jako Iga Horn) - autorka powieści obyczajowych i kryminałów, absolwentka filologii polskiej UJ, mieszka w Krakowie. Autorka następujących powieści: Napisz na priv (2009), Magiczne miejsce (2010, wznowienie 2015), Morderstwo niedoskonałe (2011), Dziewczyna z aniołem (2012), Noc zimowego przesilenia (2014), Dolina mgieł i róż (2014), Ogród księżycowy (2015), Jezioro szczęścia (2015), Siostry (2016), Przyjaciele i rywale (2016), Słoneczna przystań (2017), Magiczny wieczór (2017) oraz Tylko dobre wiadomości (2018). W marcu 2017 ukazało się Ciało pierwszy kryminał, który wydała pod pseudonimem Iga Horn.
Współautorka trzech tomów opowiadań kryminalnych: Zatrute pióra (2012), Mordercze miasta (2012) i Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście (2013) oraz dwóch antologii świątecznych Siedem życzeń (2015) i Księgarenka przy ulicy Wiśniowej (2016) i antologii opowiadań o zwierzętach Przytulajka (2018).
Współautorka dwóch antologii opowiadań kryminalnych, które ukazały się jako ebooki: Kryminalna 13 i Cztery zbrodnie na cztery pory roku.
Laureatka konkursów literackich. Jedna z założycielek grupy pisarskiej Zbrodnicze Siostrzyczki.
Autorka bestselerowych powieści obyczajowych i kryminałów. Ma swoim koncie 26 książek. Największą popularnością wśród czytelników cieszą się serie „Dolina mgieł i róż”, „Czary codzienności”, „Uśmiech losu”, „Przylądek wichrów” oraz „Ulica Wierzbowa”.JACEK HUGO-BADER - polski dziennikarz i autor reportaży.
Z wykształcenia pedagog. Od 1990 roku jest związany z „Gazetą Wyborczą”, ale wcześniej imał się różnych zajęć (m.in. był nauczycielem, socjoterapeutą, ładowaczem na kolei czy sprzedawcą w spożywczaku).
Jest autorem kilku książek. Napisana w 2009 „Biała Gorączka”, otrzymała nagrodę „Bursztynowego Motyla”, wyróżnienie przyznawane dla uczczenia wielkiego polskiego podróżnika, Arkadego Fiedlera. Powstałe w 2011 roku „Dzienniki kołymskie” były czytane w radiowej Trójce, od poniedziałku do piątku przez samego autora.
Jacek Hugo-Bader, wraz z Pawłem Łozińskim (synem Marcela Łozińskiego) był scenarzystą i reżyserem serii dokumentalnej wyprodukowanej przez TVN pt. „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy” (2007). Był także autorem jednego z odcinków cyklu dokumentalnego pt. „Nasz spis powszechny” (2002) oraz dokumentu nt. miejsc zamieszkiwanych niegdyś przez polskich Żydów, zatytułowanego „Ślad po mezuzie” (1998). Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, nominowany m.in. do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike.JAROSŁAW KRET - polski prezenter pogody, dziennikarz telewizyjny, fotoreporter i podróżnik. Studiował egiptologię w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1987–1988 przebywał na stypendium na Uniwersytecie Kairskim. Przez dwa lata studiował archeologię śródziemnomorską w Instytucie Archeologii Śródziemnomorskiej. Po stypendium w Kairze przez dwa lata studiował afrykanistykę w zakładzie Afrykanistyki Instytutu Orientalistycznego. W latach 2000-2002 studiował kulturoznawstwo w Podyplomowym Studium Stosunków Międzykulturowych w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1992 zaczął pracować jako dziennikarz w lokalnych gazetach warszawskich, współtworząc lokalny miesięcznik „Joli Bord”. Od 2002 jest prezenterem prognozy pogody, a od 2020 - spikerem.
Jest autorem kilkunastu pozycji podróżniczych m.in.: Moje Indie, Mój Egipt, Moja Ziemia, Mój Madagaskar, W Ziemi Świętej.

TEKST: RED (źródło: mat. pras)