Nauka z Ropkiem, ruchowe zajęcia integracyjne, zajęcia rękodzielnicze, opieka nad uchodźcami, nauka śpiewu, tańce na bojkowskim weselu i świąteczne kolędowanie - tak w skrócie upłynie w Bieszczadach. drugie półrocze 2022 r., w ramach programu Działaj Lokalnie.

Pod koniec maja odbyło się uroczyste podpisanie umów w ramach programu Działaj Lokalnie, które poprzedziły szkolenia, nabór wniosków oraz ocena i wyłonienie grantobiorców. Na uroczystości zjawili się zaproszeni goście, samorządowcy, organizacje dotowane w 2022 i 2021 roku oraz przedstawiciele Fundacji Bieszczadzkiej. Spotkanie miało na celu również wzajemne poznanie się nagrodzonych oraz zaznajomienie z projektami, które będą realizowane w tym roku. Dodatkowo, było to pierwsze od wielu miesięcy bezpośrednie spotkanie liderów, którzy zmieniają bieszczadzką rzeczywistość poprzez animowanie i aktywizowanie do działań swoich przyjaciół, sąsiadów i współmieszkańców.

Do tegorocznej edycji konkursu Działaj Lokalnie zgłoszono 12 wniosków i wszystkie otrzymały dotacje.

Nagrodzone wnioski:
1. „Wesele Bojkowskie” - Wnioskodawca: Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu
2. „Ropek Bieszczadzki - nauka, integracja, zabawa” - Realizujący: grupa nieformalna „Na Dwóch Kółkach”
3. „Boisko w Hołuczkowie” - Wnioskodawca: KGW w Hołuczkowie „Złoty Dąb”
4. „Wezwanie dla zmiany, ratujmy to co zagrożone” - Realizujący: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Leszczawie Dolnej „Przyjazna Szkoła” 5. „Akcja integracja - pomóżmy Ukraińcom poczuć się jak w domu” - Wnioskodawca: Fundacja Ramię w Ramię 6. „Ludowizna - zanikające kultury Podkarpacia” - Wnioskodawca: Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury
7. „Olszanica – idziemy z kolędą” - Wnioskodawca: Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i okolic
8. „Zadbajmy o przyszłość młodych już dziś” - Wnioskodawca: Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość”
9. „Grany w zielone bez barier” - Realizujący: grupa nieformalna Wspieramy naszą lokalną społeczność
10. „Gzie słyszysz śpiew tam idź” - Realizujący: Grupa nieformalna Nauczycieli Szkoły w Ropience
11. „Spotkania w ogrodzie” - Realizujący: Grupa nieformalna Młodzi ogrodnicy
12. „Polana jakiej nie znacie - przewodnik przyrodniczo - historyczny” - Realizujący: Grupa nieformalna;  Grupa Inicjatywna Wsi Polana

W trakcie spotkania została przekazana również nagroda w konkursie „Opowiedz...” edycja 2021. I miejsce zajęło Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i okolic z Olszanicy, a wyróżnienia dostały - Ochotnicza Straż Pożarna z Uherzec Mineralnych oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych.

- Wojna wiele zmieniła. Wiele organizacji i osób prywatnych pomaga we wszystkich sferach życia, aby nasi goście z Ukrainy mogli wrócić do równowagi psychicznej, fizycznej i emocjonalnej po trudach ucieczki z terenów objętych działaniami wojennymi. Na szczęście - mimo ciągłej pomocy - znaleźli czas aby wziąć udział w naszym programie i 12 działań będzie realizowanych w Bieszczadach - mówi Renata Kapuścińska - Frankowska, koordynator programu Działaj Lokalnie.

Koordynatorka podkreśla, że coraz częściej w konkursie udział biorą grupy nieformalne, którym osobowości prawnej użyczają lokalne stowarzyszenia. - Cieszy nas ten fakt, ponieważ nowe osoby podejmują wyzwania związane z napisaniem projektu, realizacją i jego rozliczeniem - podsumowuje Renata Kapuścińska - Frankowska.

Dzięki dofinansowaniu z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, powiększonemu o pieniądze pozyskane przez Fundację Bieszczadzką w 2022 r., dotacje dla 12 projektów wyniosły 61 280 zł. Fundacja Bieszczadzka dziękuje Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego, powiatowi leskiemu oraz gminom, które wsparły lub zadeklarowały wsparcie finansowe konkursu: Ustrzyki Dolne, Olszanica, Czarna, Bircza, Tyrawa Wołoska a także Komańcza i Baligród.

TEKST: oprac. RED