Już 30 lipca kolarze ze światowej czołówki wyruszą na polskie drogi, aby walczyć o zwycięstwo na trasie 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Ponad 1200 kilometrów, podzielone na 7 wymagających i widowiskowych etapów, z których jeden będzie przebiegał przez Lesko i Ustrzyki Dolne.

Trasa tegorocznego wyścigu zapowiada się bardzo ciekawie. Peleton wyruszy w Polskę z Kielc, a pierwszego lidera poznamy na placu Litewskim w Lublinie. Kolarze przejadą też m.in. przez Kazimierz Dolny, Roztocze czy małą pętlę bieszczadzką. Walka o zwycięstwo etapowe ponownie będzie toczyć się na ostrym podjeździe w Przemyślu. Kibice mogą liczyć także na wielkie emocje podczas indywidualnej jazdy na czas. Trasa krótka, lecz wymagająca i będzie w większości prowadzić pod górę. Do pokonania 415 metrów przewyższenia z metą w Stacji Narciarskiej RUSIŃSKI.

W 2022 roku mottem przewodnim Tour de Pologne będzie hasło „Wyścig dla pokoju”. To forma wsparcia naszych najbliższych sąsiadów zza wschodniej granicy. - Chcemy przeprowadzić wyścig, który będzie opierał się na zasadach braterstwa i pokoju. Wspólnie możemy przekazać ludziom takie wartości, bo Tour de Pologne to impreza, którą oglądają miliony kibiców nie tylko w Polsce. Wyścig ma zasię międzynarodowy - podkreśla mocno Czesław Lang.

- Cieszę się, że moje początkowe spotkania i rozmowy z Czesławem Langiem przyniosły rezultat w postaci tegorocznego startu 4 etapu wyścigu w naszym pięknym mieście Lesko - mówi Adam Snarski, burmistrz Leska. - Już 2 sierpnia będziemy świadkami wspaniałej, międzynarodowej rywalizacji sportowej, której towarzyszyć będą dodatkowe rodzinne atrakcje.

Honorowy start 4 etapu 79. Tour de Pologne odbędzie się już 2 sierpnia 2022 r. na leskim rynku. Leski etap to 179,4 km długości. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia dwie Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy Premie Górskie PZU, wszystkie II kategorii. W gminie Czarna, następnie przy Hotelu Arłamów oraz na 30 kilometrów przed metą w Sanoku, kolarze powalczą o trzecią Premię Górską PZU w Leszczawie.

W trakcie imprezy, na mieszkańców miasta i gminy Lesko - tych młodszych i tych nieco starszych, czekać będą pokazy rowerowe oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne, w których będą mogli spróbować swoich sił i doskonalić umiejętności jazdy rowerem.
Już dziś serdecznie zapraszamy do kibicowania! Start godz. 12.25!Urząd Miasta i Gminy Lesko informuje mieszkańców Jankowiec i Glinnego, że w związku z organizacją startu honorowego 4 etapu 79. Tour de Polonge, czasowo zostanie zamknięta droga nr 84. W związku z tym 2 sierpnia w godz. od 11:00 do 13:00 może wystąpić wzmożony ruch pojazdów drogą powiatową przez Glinne i Jankowce. Za utrudnienia przepraszamy!W związku z wyścigiem Tour de Polonge 2 sierpnia wyłączone z ruchu zostaną następujące ulice i parkingi na terenie Leska:
- ul. 1000-lecia*,
- ul. Parkowa - łącznie z parkingiem*,
- ul. Krasickich - łącznie z parkingiem*,
- parking przed Domem Handlowym z częścią ul. Ossolińskich - do punktu Lotto,
- ul. Rynek - droga krajowa nr 84.

* - nie dotyczy mieszkańców

Wyłączenia będą następować stopniowo od godz. 5:00 do 16:00. Organizatorzy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń służb porządkowych oraz parkowania na wyznaczonych parkingach tymczasowych.
Za utrudnienia przepraszamy!

TEKST: oprac. P.B (źródło: TdP)
ZDJĘCIE: TdP/ UMiG Lesko