Do 30 września Podkarpacki NFZ przyjmuje wnioski od placówek medycznych i aptek, które chcą szczepić przeciwko grypie. Bezpłatne szczepionki otrzymają kobiety w ciąży i osoby powyżej 75 roku życia.

Szczepienia przeciw grypie będą wykonywane w podmiotach leczniczych i aptekach ogólnodostępnych. Od 1 września te podmioty będą mogły rozliczyć koszt świadczenia polegającego na kwalifikacji pacjenta oraz podaniu szczepionki w kwocie 21,83 zł za wykonane jednorazowe szczepienie.

- Chętne placówki mogą szczepić przeciwko grypie, jeśli posiadają personel, który może kwalifikować pacjentów i wykonać im szczepienie oraz mają odpowiednie pomieszczenia, gdzie będzie miało miejsce samo szczepienie – wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ. - Natomiast dzieci mogą być szczepione tylko i wyłącznie w placówka POZ, ponieważ muszą być zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza.

Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest również dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. Dzięki niemu informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.

Wszystkie szczegóły dotyczące składania wniosków, znajdują się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają tylko osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia. Pozostali pacjenci zapłacą pełną kwotę za szczepionkę.

Przed sezonem jesienno-zimowym na stronie internetowej NFZ pojawi się wykaz podmiotów, w których będzie można się zaszczepić.

TEKST: RED (źródło: NFZ)
ZDJĘCIE: Pixabay