950 ekip zgłosiło się do 16. charytatywnego rajdu Polska - Albania Złombol 2022, który zbiera pieniądze na pomoc dzieciom z Domów Dziecka w Polsce. Wśród uczestników jest również mieszkaniec Leska Mirek Leszczyński, który w ponad 1500 km trasę wyrusza rodzimym Polonezem.

Uczestnicy rajdu, w liczącą ponad 1500 km drogę, wyruszają 3 września ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, w Albanii mają się zameldować 6 września. Do miejsca docelowego chcą dotrzeć dwoma trasami: wschodnią: Czechy, Słowacja, Węgry, Serbia, Kosovo, Macedonia, Albania lub zachodnią: Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Albania.

„Piszemy to co roku i nie wyłamiemy się tym razem. Będzie to trudna edycja z przeprawą przez wiele pasm górskich w letnich temperaturach. Kto był ten wie. To nie są przelewki i będą techniczne oraz nerwowe blackouty” - czytamy wpis organizatorów na stronie internetowej www.zlombol.pl

W akcji bierze udział mieszkaniec Leska Mirosław Leszczyński, który na trasę wyrusza samochodem marki Polonez. Jak mówi - do udziału w akcji nie trzeba go było długo namawiać, ponieważ cel jest szczytny - zbiórka na Domy Dziecka w całej Polsce. - Dodatkowo zwiedzimy miejsca do których z pewnością nie wybrałbym się z rodziną ze względu na bezpieczeństwo - mówi Mirek, który w rajdzie bierze udział po raz pierwszy. - Propozycja wyjazdu padła od kolegi Marcina Michalaka z Piotrkowa Trybunalskiego, ponieważ często spotykamy się wspólnie w Bieszczadach. Nasz team to trzyosobowa ekipa, w której jedzie jeszcze Paweł Jończyk też z Piotrkowa. Jedziemy pierwszy raz, a jest to już 16. edycja imprezy i mam nadzieję, że to będzie mój pierwszy ale nie ostatni wyjazd.

Na chwilę obecną zgłoszonych jest 950 ekip startujących i zebrano już kwotę 1 717 455 zł. Pieniądze można wpłacać ogólnie na zbiórkę oraz na wybraną przez siebie załogę - wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na zbiórkę. - Nasza ekipa dotychczas - dzięki ludziom dobrego serca - zebrała 2 453 zł, za co chcę podziękować, bo to dzięki nim te pieniądze trafią do Domów Dziecka w całej Polsce - wyjaśnia Mirek.

Nazwa Złombol wskazuje, że na trasę nie ruszą samochody marki Ferrari czy Audi, ale raczej te wysłużone i z dużym przebiegiem. - W rajdzie startują udział samochody komunistycznej koncepcji lub produkcji, m.in.: Łada, Lublin, Nysa, Skoda czy Star. My startujemy Polonezem - dodaje Mirek.

Dodatkowo organizatorzy z humorem zapewniają, że kierowcy w drodze nie będą mogli liczyć na mechaników, lawetę, części zamienne, cień, pomoc psychologa czy bezglutenowe jedzenie. Na trasie nie będzie też wodzireja, rozpatrywania skarg i zażaleń, odpoczynku, czerwonego dywanu czy wygodnych miejsc noclegowych.

Uczestnicy rajdu mogą się natomiast spodziewać tego, że pomogą dzieciom, zrobią coś niesamowitego i wyjątkowego, bałkańskich klimatów, zwiedzenia niezliczonej ilości interesujących miast i miasteczek oraz eksplozji smaków.

Fundusze dla Domów Dziecka w Polsce zbierane są we współpracy z Fundacją Nasz Śląsk im. gen. Jerzego Ziętka z siedzibą w Chorzowie.
Aby śledzić podróż zapraszamy na naszą stronę FB: https://www.facebook.com/zlomobolteam
Aby wesprzeć zbiórkę wejdź na stronę: https://deposit.rallygo.eu/donate/61d0a137d73a68000a840644?team=624e8dbd666d53000a5d19a0&fbclid=IwAR2m0744j6wgLSn_67t5JC06GXUYKItcfVKbRBmtKJzkJVEMUc32e7xicCM

TEKST: RED
ZDJĘCIE: ZLOMBOL.PL