Ani jedna apteka oraz placówka medyczna z powiatu leskiego nie zgłosiła się na razie do programu szczepień na grypę. Najbliżej można zaszczepić się w Sanoku. Chętne placówki wciąż mogą się zgłaszać do NFZ.

Od 1 września 2022 roku można zaszczepić się przeciwko grypie w punktach, które zgłosiły się do NFZ. Przypominamy, że Oddziały wojewódzkie NFZ do 30 września wciąż przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciw grypie. Wykaz placówek, które biorą udział w programie jest uzupełniany na bieżąco.

Kto może szczepić?
Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta (u osób pełnoletnich).

UWAGA! Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi wyłącznie lekarz.

Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny. Warunkiem jest posiadanie dokumentu, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub posiadanie minimum 6-miesięcznej praktyki w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19.

Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?
Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki): kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:
- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.
- dzieci w wieku od 2 - 5 lat - narażone na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
- pacjenci 18 - 65 lat - narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
- pacjenci powyżej 65 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna.

Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci ok. 22 zł za szczepienie. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia oraz podanie szczepionki przez osobę uprawnioną. Środki na usługę szczepienia przeciw grypie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wykaz jest uzupełniany na bieżąco o nowe placówki i apteki, które przystąpią do programu szczepień przeciwko grypie. Nabór trwa do 30 września!

Aktualnie (stan na 1 września rano) zawiera 34 placówki z terenu Podkarpacia: http://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/aktualnosci/pacjenci-informacje-ogolne/szczepienia-przeciwko-grypie-sprawdz-gdzie-sie-zaszczepisz,art2224/

Najbliższe placówki medyczne i apteki, które szczepią na grypę to:
Apteka Jagiellońska Sanok, kontakt tel.: 535 503 966
APTEKA Gemini Sanok, kontakt tel.: 13 461 90 13
APTEKA FARMACJA 24 Sanok, kontakt tel.: 13 460 12 97

TEKST: RED
ZDJĘCIE: PIXABAY