Strażnicy graniczni z placówki w Wetlinie pomogli w odnalezieniu zagubionego w lesie mężczyzny. W działaniach pomógł dron służący na co dzień do ochrony granicy państwowej.

Do zdarzenia doszło 4 września w okolicach miejscowości Solinka w gminie Cisna, w pobliżu granicy ze Słowacją. W pewnym momencie do patrolu SG realizującego zadania z wykorzystaniem drona podbiegła kobieta, mieszkanka powiatu leskiego. Przerażona powiedziała funkcjonariuszom, że w trakcie spaceru zaginął jej 70-letni mąż. Dodała, że mężczyzna przeszedł poważny zabieg i może mieć problemy z koncentracją oraz pamięcią.

Strażnicy graniczni natychmiast uruchomili drona i rozpoczęli obserwację terenu. Nowy nabytek placówki zakupiony z funduszu wsparcia Marszałka Województwa Podkarpackiego, na co dzień wykorzystywany jest w ochronie granicy państwowej. Posiada on m.in. funkcję termowizji do obserwacji w dzień i w nocy. Dron okazał się kluczowy w poszukiwaniach. Już po kilku minutach mundurowi zlokalizowali mężczyznę w oddalonym o kilkaset metrów gęstym lesie. Funkcjonariusze odnaleźli zagubionego i sprowadzili bezpiecznie do oczekującej żony.

Bieszczadzki Oddział SG ochrania odcinek zewnętrznej granicy UE z Ukrainą na długości 239 km oraz wewnętrznej granicy UE ze Słowacją (134 km). Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem ukształtowania terenu, odcinków polskiej granicy państwowej. W całodobowej służbie granicznej mundurowi wykorzystują m.in. pojazdy oraz wieże obserwacyjne, nowoczesny system perymetryczny, przenośne kamery termowizyjne, noktowizory oraz śmigłowce i drony. Mundurowi służący w tym trudno dostępnym rejonie, wielokrotnie uczestniczyli w akcjach poszukiwawczych oraz ratunkowych.

TEKST I ZDJĘCIE: RED (źródło: BiOSG)