Zakończyła się XIII edycja Harasymiady - na ścieżkach Krainy Łagodności. Jest to cykliczna impreza, która kultywuje pamięć o Jerzym Harasymowiczu - poecie ludzi gór, który sporą część życia spędził właśnie w Bieszczadach.

Podczas tegorocznej edycji zorganizowany został m.in. konkurs poetycko - plastyczny pn. „Wiatrem bieszczadzkim niesieni” dla dzieci i młodzieży z gminy Komańcza, których prace można było podziwiać w trakcie trwania imprezy. Ponadto w trakcie realizacji projektu odbyły się również warsztaty fotograficzne w plenerze oraz warsztaty recytatorskie. Warto wspomnieć, że projekt sfinansowany został ze środków finansowych Fundacji PZU.

Tegoroczne obchody XIII Harsymiady rozpoczęły się 16 września w restauracji „Pod Kominkiem” w Komańczy. Zaproszonych gości powitał Roman Bzdyk - wójt gminy Komańcza. Imprezę prowadził pan Mieczysław Czytajło. Następnie dzieci recytowały wiersze Jerzego Harasymowicza. Kolejno wręczone zostały dyplomy oraz nagrody dla dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wiatrem bieszczadzkim niesieni”.


Opowieści dotyczące życia i twórczości Jerzego Harasymowicza rozpoczęła pani Krystyna Chowaniec - historyk, harcmistrzyni, działaczka harcerska, oświatowa i społeczna, która skupiła się na gawędach o Bieszczadzkich Biesiadach Literackich Jerzego Harasymowicza.

W trakcie spotkania prelekcje wygłosili zaproszeni goście, w tym: Danuta Nagórzańska-Gał - była Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy, Roman Zielonka - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna, Edward Marszałek - Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz gość specjalny Józef Baran - poeta, Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział Kraków.

Po przerwie kawowej przyszła pora na muzyczną część imprezy. Jako pierwszy swoje utwory zaprezentował zespół „Wernyhora” rodem z Sanoka - tworzący muzykę folkową. W dalszej kolejności uczestnicy Harasymiady wysłuchali koncertu Elżbiety Adamiak - znakomitej polskiej piosenkarki, gitarzystki i kompozytorki z kręgu poezji śpiewanej.
Imprezie towarzyszyła wystawa pamiątek związanych z Jerzym Harasymowiczem.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację XIII Harsymiady, a także przybyłym gościom za uświetnienie obchodów.

TEKST I ZDJĘCIA: GOK KOMAŃCZA