Nadleśnictwa zaczęły sprzedaż choinek. - Są to drzewka, które sadzimy na użytkach porolnych lub pod liniami energetycznymi, gdzie ich wysokość nie może przekroczyć 4-5 metrów, zatem i tak trzeba je wyciąć - wyjaśniają leśnicy. Sprawdź gdzie sprzedawane są choinki na terenie Nadleśnictwa Lesko.

Od poniedziałku 12 grudnia w większości nadleśnictw na terenie krośnieńskiej RDLP rozpoczęła się sprzedaż choinek. W tym roku zaplanowano sprzedaż ponad 5,3 tys. choinek, z czego ponad 3 tys. to świerki, 2 tys. to jodły i kilkaset sztuk sosen. Najwięcej, bo półtora tysiąca - ma w planie sprzedażowym Nadleśnictwo Leżajsk.
Drzewka dowożone są z lasu stosownie do popytu i sprzedawane przy siedzibach nadleśnictw.

- Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to możemy zaoferować nawet 7 tys. choinek - deklarują leśnicy.

Większość pozyskiwanych drzewek wyrosła na plantacjach zakładanych na gruntach przejściowo użytkowanych, np. na użytkach porolnych lub pod liniami energetycznymi. Na tych ostatnich, ze względów bezpieczeństwa, ich wysokość nie może przekroczyć 4-5 metrów, zatem bez względu na to, czy zostaną sprzedane, w najbliższych latach i tak trzeba je wyciąć. Sporo choinek jodłowych pozyskuje się też w trakcie zabiegów hodowlanych w młodnikach.

- Celowo przesuwamy prace pielęgnacyjne na grudzień, jeśli drzewka planowane do wycięcia w zabiegach, można spożytkować jako choinki lub na świąteczne dekoracje - mówi Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla.

Tegoroczne ceny choinek sprzedawanych w podkarpackich nadleśnictwach wzrosły średnio o kilka - kilkanaście procent w porównaniu z poprzednim sezonem, ale są także nadleśnictwa, gdzie utrzymały się one na poziomie ubiegłorocznym, bowiem w założeniu cena drzewek ma pokryć koszty hodowli, pozyskania i transportu z lasu, a nie generować zysk.

Za choinkę świerkową do 1,5 metra trzeba zapłacić średnio 30-50 zł, zaś za specjalne drzewko powyżej 5 metrów (np. do kościołów czy urzędów), od 210 zł wzwyż w zależności od gatunku.

Od co najmniej kilkunastu lat zauważalny jest powrót do tradycyjnej choinki ciętej. Plastikowa choinka uważana jest bowiem za nieekologiczną, jako że jej wytworzenie to ogromne koszty środowiskowe.

Natomiast naturalna choinka pozyskiwana bez szkody dla trwałości lasu nie przynosi takich strat naturalnemu środowisku.
Zauważalna moda na choinki naturalne oznacza, że nie tylko nawiązujemy do tradycji, ale zaczynamy czuć siłę natury i podkreślamy nasz odwieczny związek z lasem.

Nadleśnictwo Lesko prowadzi sprzedaż choinek dniach od 12 - 23 grudnia, od godziny 8:00 do godziny 13:00 w leśnictwach:

1. Gruszka tel: 13 460 14 88 lub 668 337 312

2. Malinki tel: 13 462 21 14 lub 668 337 461

3. Zahutyń tel: 668 337 489

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek, Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie