Zajęcia kulturalne, ruchowe, wycieczki, warsztaty artystyczne czy spotkania z ciekawymi ludźmi – od czerwca rusza Klub Seniora w Lesku. Już od dziś osoby w wieku 60+, które spełnią wymagania rekrutacyjne mogą zapisywać się na zajęcia.

Gmina Lesko niedawno zakończyła remont w dawnym domu Ormian. Budynek został wyremontowany i zmodernizowany pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków i zaplanowano, że będzie się w nim mieścić Izba Regionalna oraz Klub Seniora.

Gmina Lesko rekrutację do Klubu Seniora czyli projektu „Aktywny Senior - utworzenie Klubu Seniora w Lesku”, rozpoczęła 27 kwietnia, a czas na składanie dokumentów seniorzy mają do 27 maja. Projekt przewiduje 30 miejsc dla osób, w wieku 60+, zamieszkałych na terenie gminy Lesko, które spełnią wymagania rekrutacyjne.

Klub będzie czynny 5 dni w tygodniu po 4 godziny, a jego działalność będzie polegała na organizowaniu czasu wolnego seniorom w formie stałych spotkań (np. brydż, szachy, gry planszowe), stanowiące element integracji uczestników.

Prowadzony będzie również kącik prasowy, w którym seniorzy będą mogli przeglądać bieżącą prasę i czasopisma tematyczne.

Klub Seniora będzie oferować również cykliczne wydarzenia i inicjatywy. Między innymi organizowanie samopomocy w postaci Banku Wymiany Usług – polegającej na pośrednictwie we wzajemnej wymianie usług wśród uczestników projektu. Klub Seniora będzie także koordynował działanie wolontariackie, polegające na wykonywaniu drobnych usług dla seniorów przez osoby młodsze.

Dodatkowo członkowie Klubu, będą mogli wziąć udział w „Spotkaniach z przeszłością”. Będzie to seria wykładów i spotkań z osobami związanymi z historią regionu. Zaplanowano również wędrówki w terenie z lokalnymi przewodnikami, w trakcie którym zbierane będą eksponaty do Regionalnej Izby Pamięci, utworzonej w ramach projektu „Kompleksowa rewitalizacja MOF Sanok-Lesko”.

Kolejną propozycja dla seniorów będą warsztaty plastyczne „Sprawne ręce - sprawny umysł”, w trakcie których uczestnicy projektu, będą wykonywać prace plastyczne i rękodzielnicze pod okiem instruktora. W trakcie zajęć seniorzy będą mogli również wykonać modne dodatki do ubioru, biżuterię czy elementy wystroju wnętrz.

Kolejnymi bardzo ważnymi dla seniorów warsztatami będą zajęcia ruchowe, usprawniające funkcje motoryczne, w tym zajęcia fitness z instruktorem. Dodatkowo każdy z seniorów będzie mógł skorzystać z zajęć na krytej pływalni w Lesku, a członkowie Klubu Seniora dostaną karnety na basen.

Każdy z seniorów, będzie mógł również wziąć udział w cyklu wykładów „W zdrowym ciele zdrowy duch”, poruszających zagadnienia w obszarze edukacji zdrowotnej. Gmina Lesko gwarantuje spotkania z lekarzem, dietetykiem, fizjoterapeutą, itp.

W Klubie Seniora nie zabraknie też zajęć kulturalnych, na które będą się składać wyjścia i wyjazdy do kina, teatru czy na koncerty. Dodatkowo organizowane będą wieczorki taneczne i karaoke oraz imprezy integracyjne i okolicznościowe. Każdy z członków Klubu Seniora będzie mógł też wziąć udział w wycieczce integracyjnej, połączonej z elementami krajoznawczymi i kulturalnymi.

Rekrutacja potrwa przez miesiąc, jednak aby pomóc zainteresowanym osobom w wypełnieniu i złożeniu dokumentów, zapraszamy wszystkich seniorów do świątyni ormiańskiej na spotkania rekrutacyjne, zaplanowane we wtorek 4 maja w godzinach od 8:00 do 15:30 oraz w czwartek 6 maja w godzinach od 8:00 do 17:00.

Z uwagi na stan związany w pandemią covid organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia spotkania.

Jeśli nie uda się Państwu dotrzeć w wyżej wymienionych dniach na spotkania rekrutacyjne, zgłoszenia przyjmowane będą do 27 mają, w Biurze Podawczym Urzędu Miasta i Gminy Lesko. Przy wypełnieniu formularzy wsparcia kandydatom udzieli personel projektu. Ilość miejsc w projekcie jest ograniczona do 30 osób.

Dokumenty można również przesłać adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną (ul. Parkowa 1, 38-600 Lesko).

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego po nr tel. 13 469-80-01 w. 36.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące udziału w projekcie oraz dokumenty rekrutacyjne znajdziecie na stronie Miasta i Gminy Lesko https://tiny.pl/rss8s

Klub Seniora w ramach projektu będzie prowadził działalność od czerwca 2021 do marca 2023 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
O poszczególnych działaniach będziemy informowali Państwa na bieżąco.

TEKST: E.B.