Biały szkwał, który przeszedł nad bieszczadzkimi jeziorami, uniemożliwił powrót na brzeg kilku osobom – w tym rodzinie z dwójką dzieci. Do tragedii na szczęście nie doszło, interweniowali ratownicy z Bieszczadzkiego WOPR oraz policjanci.

W ostatnim czasie pogoda w Bieszczadach jest bardzo dynamiczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż wydaje nowe ostrzeżenia o burzach oraz burzach z gradem. Te komunikaty szczególnie powinny śledzić osoby, które planują wyjścia w góry lub spędzić czas nad wodą.

Do gwałtownego załamania pogody doszło m.in. w niedzielę 18 lipca. Nad bieszczadzkimi zalewami przeszedł tzw. biały szkwał,który ograniczał widoczność do 10 metrów. Żywioł sprawił, że nie wszyscy zdążyli samodzielnie dopłynąć do brzegu.

Na pomoc osobom, które nie zdążyły wrócić przed burzą ruszyli policyjni stermotorzyści oraz ratownicy Bieszczadzkiego WOPR.
- W okolicach Soliny, zauważyli rowerek wodny nabierający wody – informuje asp. sztab. Katarzyna Fechner, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lesku. - Na pokładzie znajdowały się trzy osoby, usiłujące płynąć w stronę brzegu. Przez nawałnicę były jednak spychane na środek jeziora. Funkcjonariusze podpłynęli do nich i pomogli im wejść na pokład policyjnej łodzi, a rowerek odholowali do przystani.


Chwilę później patrol zauważył pusty rowerek wodny obijający się o brzegi Wyspy Małej. Gdy policjanci podpłynęli bliżej, usłyszeli wołanie o pomoc. - Okazało się, że schronienia przed burzą szukało tam małżeństwo z dwójką dzieci w wieku 7 i 3 lat. Rodzina była przemoczona i przemarznięta, więc policjanci okryli ich swoimi suchymi koszulkami i poprosili ratowników WOPR o dowiezienie ciepłych koców. Rodzina cała i zdrowa została odtransportowana do miejsca zamieszkania.

(ZDJĘCIE: FB BWOPR)

Policja apeluje o rozwagę podczas wakacyjnego wypoczynku! Sprawdzajmy zawsze prognozy pogody, gdy wybieramy się nad jezioro lub w góry. Kiedy pogoda zaczyna się zmieniać, lepiej zrezygnować ze swoich planów i znaleźć bezpieczne schronienie.

UWAGA! Od 1 kwietnia w wyniku utonięcia życie straciło w naszym kraju 185 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by nad wodą przestrzegać zasad i korzystać z wyznaczonych kąpielisk.


TEKST: RED. (źródło: KPP LESKO)

ZDJĘCIA: KPP LESKO